Semyon Chudin (Dancer) Born in Barnaul. Graduated from Novosibirsk Choreographic College
in 2003 (teacher Alexander Shelemov). He joined the Universal
Ballet Company under the direction of Oleg Vinogradov (Seoul, Republic
of Korea) in 2003 and remained there until the year 2007 (teacher
Evgeny Neff).
Repertoire with this company:
Prince
(Nutcracker, choreography
by V. Vainonen) Prince Siegfried (Swan
Lake, O. Vinogradov’s version) Count Albrecht
(Giselle) Basilio (Don Quixote,
O. Vinogradov’s version) Mercutio,
Paris (Romeo and Juliet, choreography
by O. Vinogradov) Prince Desire (The Sleeping
Beauty) Duende to music
of C. Debussy (choreography by N. Duato) All
shall be to music of J.S. Bach (choreography
by H. Spoerli) Minus 7 to the
music of different composers (choreography
by O. Naharin) Serious Variations
to the music of F. Mendelssohn (choreography
by C. Wheeldon) K. B. Picard’s Shim
Chung (choreography
by A. Dellas-Thornton) K. B. Picard’s Love
of ChunHwang (choreography by B. Yoo, E.
Neff) — creator of the leading male part
(2007)
Toured with Universal Ballet Company in the USA and
Japan. In 2007-08, he was the principal with the
Zurich Ballet (Switzerland), where he rehearsed under
Franзois Petit and Jean-Franзois Boisnon.
Performed parts
in ballet productions by Heinz Spoerli:
Prince
(Nutcracker) Prince Siegfried (Swan
Lake) Peer Gynt (Peer Gynt to music
of E. Grieg, B. Deans, M.-A. Turnage) —
creator Soloist (The Winds in the Void
to music of J.S. Bach) Soloist (Farewell
to music of A. Berg)
Being part of the Zurich Ballet, he toured in Thailand,
Singapore, Egypt and Germany. In 2008-11, he was the
principal with the K. S. Stanislavsky and Vl.
I. Nemirovich-Danchenko Moscow Academic Music Theatre (teacher
Arkady Nikolaev).
Repertoire at this theatre:
Prince
(Swan Lake, V. Burmeister’s version) Count
Albrecht (Giselle, choreography by J. Coralli, J.
Perrot and M. Petipa) Basilio (Don Quixote,
choreography by A. Gorsky, A. Chichinadze) Prince
(Cinderella, choreography
by O. Vinogradov) Phoebus (C. Puni’s
Esmeralda, choreography by V. Burmeister) Prince
(The Nutcracker, choreography
by V. Vainonen) Gennaro (Naples,
choreography by A. Bournonville) Soloist (Grand
Pas from Paquita, choreography
by M. Petipa) Soloist (Chopiniana,
choreography by M. Fokine) Armand (Marguerite
and Armand to music of F. Liszt, choreography
by F. Ashton) Soloist (Illusive Ball
to music of F. Chopin, choreography
by D.Bryantsev) Soloist (Na Floresta
to music of H.Villa-Lobos, W. Tisso, choreography
by N. Duato) Soloist (Slice to Sharp
to music of H. Biber, A. Vivaldi, choreography
by J. Elo) Soloist (La petite mort
to music by W.A. Mozart, choreography
by J. Kilian) Edward/Prince (L. Auerbach’s
The Little Mermaid, choreography by J. Neumeier)
Tours in Greece, Japan and Spain.
In 2007-2011,
he was a guest soloist with Novosibirsk State Academic Opera
and Ballet Theatre, among the roles in this theatre —
Count Albrecht (Giselle), Orgeat
Prince (Nutcracker, choreography by L. Ivanov, V.
Vainonen, S. Vikharev), Prince Desire (The Sleeping
Beauty, K. Sergeyev’s version), Tchaikovsky Pas
de Deux (choreography
by G. Balanchine).
In 2008 he danced
as a guest soloist at the Mikhailovsky Theatre
in St.Petersburg. Amongst his parts there — the title part
in Romeo and Juliet (premiere, choreography
by O. Vinogradov), Count Albrecht (Giselle,
N. Dolgushin’s version).
In 2011, performed the role
of Count Albrecht in Giselle with the Tokyo
Ballet (opposite Diana Vishneva).
Projects and
Festivals:
2010, 2011 — Vladimir Malakhov and
Friends (Berlin State Ballet) 2010 — International Festival
of Classical Ballet named after Rudolf Nureyev (Kazan); the Festival
in honor of the centenary of Vakhtang Chabukiani (Tbilisi); gala
in honor of Maya Plisetskaya (Paris, Moscow). 2011 — Dance
Open Festival (St. Petersburg), Diana Vishneva gala (Mariinsky Theatre, St.
Petersburg) and others.
In the season 2011/12 joined the Bolshoi ballet (teacher Alexander
Vetrov).
RepertoireAt the BOLSHOI
2011 Prince Siegfried
(Swan Lake, the second version
by Y. Grigorovich) Basilio (Don Quixote,
choreography by M. Petipa, A. Gorsky, Fadeyechev’s
version) Prince Desire (The Sleeping Beauty,
choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich’s
version) Nutcracker-Prince (Nutcracker,
choreography by Y. Grigorovich)
2012 Part
in Remanso (choreography
by N. Duato) Solor (La Bayadere,
choreography by M. Petipa, Y Grigorovich’s
version) Count Albrecht (Giselle,
Y Grigorovich’s version) Leading part in
Diamonds (creator at the Bolshoi
Theatre) and Emeralds (Part III and Part
I of Jewels, choreography
by G. Balanchine) Duet (Dream
of Dream to music of S. Rachmaninov, choreography
by J. Elo) Leading couple (Classical
Symphony to music of S. Prokofiev, choreography
by Y. Possokhov) Lord Wilson-Taor (C. Puni’s
Pharaoh’s Daughter, choreography by P.Lacotte after
M. Petipa)
|